Александър Сано и Мартина Апостолова са за първи път на една сцена в най-новата пиеса на Яна Борисова – „Моята вечер, твоята нощ“.
Премиерата е на 1 октомври в Младежкия театър, съобщават организаторите.
Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.
Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.
Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма.
Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.
"Бихме искали допълнително да
Фестивалът „Реките на София“ отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк – от 30 август до 1 септември, съобщават организаторите от „Колективът“.
По думите им дългосрочната инициатива цели да превърне замърсените столични реки в чисти и социални пространства, привличайки около каузата все повече интерес на граждани, експерти и институции.
“Въпреки, че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архитект и основател на „Коле
Фестивалът „Синелибри“ за пореден път ще гостува във Варна.
Между 17 и 31 октомври зрителите ще имат достъп до отбрани литературни адаптации за голям екран, триумфирали на престижни световни филмови форуми като Кан, Венеция, Торонто, Сан Себастиан, Локарно, съобщават домакините на проявата от Фестивалния комплекс в града.
Програмата ще предложи премиерни заглавия, които се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм на фестивала. Това са съдебната драма „Един обикновен случай“ на Даниел Отьой, „Плуване към дома“ (адаптация по провокативния роман на Дебора Леви), новият филм на Беноа Жако с Шарлот Генсбург и Гийом Кане „Бел“.
Сред гвоздеите в конкурса се нареждат и биографичната драма „Лимонов“ на Кирил Серебренников, създадена по мотиви от книгата на Еманюел Карер, както и екранизацията на знак
Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.
Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.
„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.
„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.
Националнат
Барабанистът Майк Терана запя песни на Франк Синатра под съпровода на Разградската филхармония.
Fly Me to the Moon и Gonna Fly Now в изпълнение на световноизвестния барабанист и Разградската филхармония под диригентството на Левон Манукян бяха изненадата на концерта „Класиката среща Майк Терана“.
Музикалната среща между класиката и рока завладя публиката в залата на Общинския културен център. На сцената прозвучаха класически произведения и обичани увертюри, но по един по-нестандартен начин.
В музикалната симбиоза се включи и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя изпя и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана.
„Красиво е”, каза Терана при изпълнението на песента Fly Me to the Moon.
Емоциите на барабаниста, бурните аплодисменти на публиката превърнаха концертната вечер в н
Режисьор е Димитър Коцев – Шошо.
„Моята вечер, твоята нощ“ отвежда в сърцето на една от онези силни и на пръв поглед необясними връзки между хората, които определяме като съдбовни. Историята започва с ненадейна нощна среща между двама души с общо минало, които са се разделили отдавна.
Американската звукозаписна академия номинира за една от четирите най-престижни категории на наградите „Грами“ - „Най-добър нов изпълнител“ Бенсън Буун, Шабузи, Теди Суимс, Рей, Сабрина Карпентър, рапърката Доучи, триото "Крънбин" и Чапъл Роан.
Макар и това да е първото признание от Американската звукозаписна академия за тях, повечето са в развлекателната индустрия от доста време.
Звездата на телевизия "Дисни" Сабрина Карпентър, която е на 25 години, издава първия си албум Eyes Wide Open през 2015 г., но в поп принцеса се превръща едва през 2022 г. с песента Nonsense, последвана от хитовете Espresso и Please Please Please от шестия й студиен албум Short n` Sweet, издаден тази година. Тя подгряваше концерти от турнето Eras на Тейлър Суифт. А сега Сабрина Карпентър получи общо шест номинации за наградите „Грами", сред които още дв
Изложба на Калина Лютова ще бъде подредена в столичната галерия „Сердика“.
Експозицията е озаглавена „Късен дъжд“ и може да бъде разгледана от 30 август до 11 септември, съобщават организаторите.
„Творческата ми идея е представена като навлизане в едно различни пространство. Живописното изображение в картините носи определено послание – темата „Късен дъжд“ е събирателен образ. Концептуалното въздействие на една картина включва много аспекти, които разкриват идеята на автора. В общоприетото търсене на художника е да поднесе тази идея и при контакт със зрителя тя да бъде довършена според както всеки я възприема. Всяка картина носи послание за „Късен дъжд“, разказва авторката на изложбата.
Калина Лютова е родена през 1956 г. в град Айтос. Първата си самостоятелна изложба подрежда п
България ще бъде домакин на Общото събрание на CISAC – световната авторско-правна конфедерация, която обединява 227 организации – членове от 116 държави, съобщават от българското дружество на композитори и автори „Музикаутор“, домакин на събитието.
По думите им новината е потвърдена от централния офис на CISAC в Париж, а датата е 28 май 2025 г. У нас се очаква да пристигнат над 300 делегати от целия свят, които ще обсъдят действията на организацията за развитие на музикалната индустрия в глобален план.
„Това е потвърждение за „Музикаутор“, че международните ни партньори показват високо ниво на доверие към българското дружество, като отчитат усилията и постигнатите резултати въпреки сложната среда за развитие на авторските права в България“, посочи изпълни
Най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" беше представено на пресконференция в Шуменския театър днес.
Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра.
Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев).
Спектакълът е създаден по скечове на израелския драматург Ханох Левин, съобщи Благой Бойчев. Той поясни, че представлението е кръстено на един от диалозите на драматурга. Подзаглавието е "Джемсешън на лесните решения", това е нещо, което изследвахме тук. Текстовете събират различни прояви на конспиративното мислене. Това е социална сатира, с единия крак сме в реалността, допълни той.
Режисьорът подчерта, че има прекрасен диалог с актьорите, че се
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на официалната си страница от Художествената галерия, чийто филиал е музеят.
В произведението авторът е увековечил образите на едни от най-значимите български художници като Златю Бояджиев, Владимир Димитров – Майстора, Иван Милев и Васил Захариев. Творбата е с внушителните размери 200 × 450 см.
Картината „Триптих“ е нарисувана от Васил Стоилов през 1977 година. Още в годината на своето създаване платното е откупено и вписано в колекцията на художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора". Картината остава задълго в мрака на фондохранилището, за да го напусне за първи път преди едва три години, когато беше показана в Националната галерия в София.
Елис живее в София, а Макс е в Берлин. Изненадващо и за двамата, те нахълтват отново в познатата им емоционална територия, която ще се окаже може би най-незаменимата част от живота им. Ужасно смешен и трогателен разказ за това, че големите истории са по-силни от нас. Те просто се случват, колкото и да се опитваме да ги избегнем или да се отдалечим. По това разбираме, че са големи. Случват се.
Сценографията е на Елис Вели, а музиката – на Милен Кукошаров.
„Моята вечер, твоята нощ“ напомня на музикално произведение за два инструмента, което разказва живота по едно и също време, в две различни сърца. В две точки от света - двама души, които изпитват вълнение под общото нощно небе“, разказват от екипа.
Мартина Апостолова завършва актьорско майсторство в Нов български университет през 2013 г., в класа на Цветана Манева и Снежина Петрова. След това започва да работи на щат към Благоевградския театър. Участвала е в редица пиеси, измежду които „Летище“, „Карай да върви“ и „Идеална жена“. В киното прави дебют с филма „Ирина“ на режисьорката Надежда Косева.
Има няколко големи международни награди за ролята си в „Ирина“ – от филмовите фестивали във Варшава, Тбилиси, Хонконг, Котбус, Бари, Техеран, Палич. Носител е на наградата за най-добра женска роля на филмовия фестивал за българско кино „Златна роза“. През 2020 г. е обявена за европейска изгряваща звезда на филмовия фестивал „Берлинале“. През 2021 г. играе Юнис в пиесата „Трамвай „Желание“, в театър „Азарян“, под режисурата на Касиел Ноа Ашер. На следващата година е с главна роля във филма на Теодор Ушев – „φ1.618“, където си партнира с Деян Донков. Участва в тв сериалите „Откраднат живот“ и „С река на сърцето“.
Александър Сано е актьор, музикант и продуцент. След две години следване в Софийския университет като студент по политология се насочва към НАТФИЗ, където развива артистичните си заложби. Сано става популярен с образа на Среброто от популярната група „Братя Мангасариян“. Автор е на музиката за различни реклами, театрални постановки и филми. За превъплъщението си в българската лента „Тилт“ е номиниран за награда на „Българска филмова академия“. Но ролята му на Косъма в хитовия сериал „Под прикритие“ му спечелва още по-голяма популярност и за нея получава наградата „Златна бленда“ през 2013 г. В творческата си биография Александър Сано има изиграни десетки театрални и филмови роли.